Calc makro - jak změnit absolutní odkazy na relativní

Mám jednoduché makro pro posun jedné bunky.

  1. bunka na které je kurzor - Vyjmout
  2. posun kurzoru 1x nahoru a 2x vpravo
  3. Vlozit

Bohužel odkaz v kodu makra obsahuje absolutní souřadnice bunky(jsou tam značky dolaru) v momentě zaznamenání. A tak to nefunguje univerzálně na jiné bunky. Jak to mohu upravit, nebo kde se dočtu více o fungování kodu maker abys se nemusel ptát na každou blbost.
Děkuji

Zde máte ukázku makro-presun-vzorce-bunka.ods jak to udělat klasicky pomocí UNO příkazů jako kdyby jste to udělal přes Záznam makra, akorát je to přehlednější.
A druhé makro v tom je klasicky jen pomocí API, kde se operuje s vlastností Formula čili vzorcem buňky a z toho jsou tedy odstraněny znaky $.

Makra můžete začít studovat z LibreOffice dokumentace, byť tedy v EN, Pitonyakovo PDF je bible maker, ty ostatní PDF tam fakt dobré taháky toho základního co se používá pořád dokola :slight_smile:
https://documentation.libreoffice.org/en/english-documentation/macro/

Ve slovenštině Makrá v openoffice.org od J. Pastierika:
https://fenix.preludi.eu/?page_id=369

V češtině se dají najít ještě nějaké dokumenty které některá makra trochu popisují, ale v podstatě nic co by nebylo v Pitonyakovi.

Ode mě třeba makro pro vkládání obrázku do Writeru s předem navolenými vlastnostmi pro ukotvení, nebo makra pro ukazatel průběhu.

https://uloz.to/file/nBDpk73H6efW/ukazatel-prubehu-kl2-odt.

Jinak více lidí co dělá s makry chodí na http://forum.openoffice.cz.

Moc děkuji, je to vyčerpávající.
PS: Kdo tenhle objektovej systém vymejšlel by zasloužil…kdysi v Kalku 602 jsem s makrama dělal zázraky ale tohle…