Impress sunularını siyah-beyaz görünümde pdf olarak dışa aktarmak

Elimde çok fazla .ppt ve .pptx uzantılı dosya var. Bunları Impress kullanarak .pdf’ye çevirmek istiyorum. Aynı dosyaları yazdırmak da istediğimden az mürekkep kullanmak için bunları siyah beyaz olarak dışa aktarmak istiyorum. Yazdırma ekranından dosyaya yazdırmak dışında mümkünse dışa aktarırken bir seçeneğim var mı?

Örneklerle anlatmam gerekirse:
Mesela asıl sorunum bu değil ama, elimdeki dosyayı LibreOffice ile 4x4 yazdırmaya çalıştığımda çıktıda görülebileceği gibi sayfalar arasında beyaz boşluklar oluyor.
resim
Ancak bu boşluklar çeşitli nedenlerle pek işime gelmiyor. Bunun da çözümü varsa açıkçası fena olmaz.
Boşlukları ekarte etmek için dosyayı LibreOffice ile pdf olarak dışa aktarsam ve pdf okuyucu ile yazdırmaya çalışsam elimdeki çıktı da şöyle oluyor:
resim
Boşluklar ekarte oluyor, bu açıdan harika ancak elimdeki yazıcı mürekkepli yazıcı olduğu için bu çıktıyı çıkartmaya çalışsam bu sefer de baya ıslak bir slaytım olacak.

Cevap veren yok, bu soruyu İngilizce de sormuştum ve yanıt almıştım ancak Türkçe yanıt arayanlar için: Yazdır seçeneğinden siyah beyazı seçip sayfa boyutuyla slaytın uyuşmadığı yerlerde boşluğu olan pdf dosyaları elde etmekten başka yol yok gibi.

1 Like