Kdy bude zvětšen maximální počet řádků?

Dobrý den, uvažuje se o zvětšení počtu max řádků? Byl by to problém pro LibreOffice calc to co nejrychleji umožnit?
Už 2 dny na mě svítí chyba “Data nebylo možné načíst úplná, protože byl překročen maximální počet řádků v listu” při načítání databáze z MZCR a nejsem schopný pokračovat ve vedení statistik na počet očkování. :frowning:
Stačilo by zvednout limit ze současných 2na20 na 2na30 (cca 1,073mld)
Jinak budu muset LibreOffice opustit, což bych po 10 letech velmi nerad. :frowning:

Opustit kam? Excel má taky limit 2na20 řádků…

Jestli máte alespoň 24Gb ramky na keplu, tak si můžete zkusit drobný test na vaše očividně laické stačilo by zvednout :-).
Zapnout podporu 16 miliónů řádků a naplnit celý sloupec A nějakou hodnotou, stačí písmeno “a”. Sloupec B naplnit vzorcem =A1 (=A2, =A3 atd.), celý sloupec C tím samým vzorcem a do sloupce D dát =B1 & C1. No a schválně si zjistit kolik tohle - dle vaší terminologie zřejmě triviální zvýšení počtu řádků z 2^20 na 2^24 - schramstne ramky. Před spuštěním Libre jsem měl obsazeno 4,5Gb ramky, po spuštění Calcu +0,5Gb → no a po tomhle jen naplnění 4 sloupců se 16miliony řádky jednou hodnotou a třemi vzorci už to bylo 19,5 Gb. Ovšem to až po nějaké době kdy se systém “ustálil”, při zpracovávání se to vyšplhalo na 21Gb. A tohle “žraní ramky” skutečně není jen jakýmsi rozmarem vývojářů Libre, můžete si zkusit zapnout Nástroje/ Nástroje pro vývojáře a podívat se, kolik třeba jediná buňka obsahuje vlastností. A na všechny ty vlastnosti je třeba mít ramku + mít možnost jí vyadresovat + mít to naprogramované tak, aby to s těmi velkými daty svižně pracovalo v reálném čase. A již s pár sloupci a 16 milióny řádky se v kancelářském softvéru dostanete nad možnosti uživatelských počítačů.

Takže jestli si myslíte že průměrný uživatel by měl mít stroj s ramkou v řádu alespoň stovek terabajtů a k tomu nějaký třeba 128bitový procesor aby to vše v pohodě uadresoval + samozřejmě mnohonásobně rychlejší + nějak to mít “nadvesmírně” naprogramované aby to fungovalo v reálném čase, tak pak by bylo možné používat klidně miliardu řádků :-). A jestli takový stroj bude žrát třeba jen 100W, tak by ho mohli třeba pojmenovat po vás :-). Dokud však tyto jen zvýšené HW nároky obyčejné keply splňovat nebudou, tak budete muset pro tak velká data holt používat nějaké specializované statistické programy, které zdaleka nenabízejí tolik nastavitelných (a v mezinárodním kancelářském softu věru potřebných) vlastností a specializují se jen na zpracování holých dat. Nebo se naučit jak ta velká data rozkouskovat a zpracovávat po částech + jak výsledky z těch částí dát zase nějak smysluplně dohromady.

Po zapnutí experimentálních funkcí je možnost zapnout podporu velmi velkých sešitů.

Zapnutí experimentálních funkcí ExperimentalNastaveni.png
Restart LO
Zapnutí Podpory velkých sešitů VelkeSesity.png

doplneny printscreeny nastaveni