Kompatibilita ODT Writer ve verzi 7.4

Vytvořím ODT dokument ve writeru 7.4.6. Dokument má záhlaví, zápatí, několik obrázků i obrazců. V dokumentu se vyskytují hyperlinky. Odešlu dokument e-mailem a otevřu ho na jiném počítači s Libre office 7.4.6 s nainstalovanými totožnými fonty.

Po otevření souboru se dokument “rozpadá”.
1.Hyperlink má nastavený jiný font i velikost (i když v původním dokumentu je implicitně nastaveno něco jiného)
2.obrázky jsou s každou další stránkou o “řádek” (resp. několik pixelů) níž
3.obrazce změnily pozici úplně. Některé mimo zobrazované stránky
4.vložené obrázky mají najednou šedý rámeček

Můžete mi prosím někdo poradit postup, jak zachovat stejný vzhled dokumentu na různých počítačích? Ukládání do PDF nepřipadá v úvahu, na dokumentech neustále pracuji.

Co se týká bodu 4., tak myslím že ten rámeček se nastavuje v Možnostech




Ta změna formátování vypadá že se snad nějak míchají styly, chtělo by to sem nahrát ukázkový dokument a snímky obrazovky jak to vypadá správně a jak se to rozhodí na druhém počítači.

Po podrobnějším zkoumání jsem zjistil, že jde o dva nezávislé problémy.

  1. formátování linku - vložím odkaz v textové podobě. Writer správně pochopí, že jde o link a korektně ho naformátuje (barva,podtržení). Soubor uložím, otevřu ho na stejném počítači a link má nastavený jiný font a jinou velikost

link po

2.správně naformátovaný soubor uložím v práci, na PC v práci se i po znovu otevření tváří, že je vše OK. Po odeslání (email) souboru na soukromý počítač a jeho otevření, dojde e změně polohy některých obrázků a obrazců

Popravdě, rád bych jako podnikový IT dostal LibreOffice ke svým “klientům”, ale ani po několika letech nepravidelného testování se nemůžu zbavit dojmu, že trpí “dětskými” chybami, jako kancelářské balíky v 90. letech minulého století. A to nemyslím GUI, ale opravdu takovéhle “drobnosti”.

bod 1 - zkoušel jsem to nasimulovat a nepovedlo se mi to. Můžete prosím nasdílet postup, případně testovací soubor? Ukládal jsem v ODT.

bod 2- je vidět, že došlo k posunu pozice, většinou se to stává z důvodu náhrady fontů. Umíte připravit testovací soubor pro simulaci problému?

  1. Ten velký hypertextový odkaz vypadá jako vložený přes Ctrl+CV. Na jiném počítači se pak mohou “vmíchat” styly z jiné výchozí šablony. S hyperlinky někdy bývají pakárny, kor když se natvrdo mění velikost písma a znakové styly se “poperou” s odstavcovými a přímým formátováním. Řešení by mohlo být vkládat přes Ctrl+Shift+V tedy jako neformátovaný text, hyperlink se z toho udělá sám po stisku mezery za textem hyperlinku.

  2. Obrázky vkládané takto doprostřed stránky je nejlepší ukotvovat jako znak. Kdyžtak se dá nastavit výchozí ukotvení v Možnostech/ LibreOffice Writer/ Pomůcky pro formátování → Obrázek: Ukotvit.
    Případně tady je makro pro nastavení i svislého vycentrování
    libreoffice-writer-makro-vlozit-obrazek-na-pozici-jako-znak.pdf (270.0 kB)


    Co se týká těch červených rámečků a čar vložených přes kreslící funkce, tak to je nejlepší udělat v Drawu → vložit obrázek do Draw, udělat mu ty červené čáry a pak stačí Ctrl+A+C+V do Writeru, samo si to přitom sloučí křivky takže ve Writeru už se to poté nerozhodí.

Takže jakožto ajťák profík víte jak se to má s chybami a jejich vysvětlováním uživatelům :-(. Ano, Libre trpí chybami a nijak se tím netají, nevím kolik je aktuálně na Bugzille nahlášených chyb, myslím že Petr Valach asi před rokem v nějakém článku uváděl že jich bylo aktuálně kolem 16 tisíc. Takže tipuji že jich nyní bude tak k 17-18 tisícům. Vysvětlování proč v programování vznikají chyby je nadlouho a běžný uživatel z toho nadšený nebývá, spíš naopak zpruzelý. Tahle vysvětlení jsou spíš pro někoho kdo se o obor zajímá. Běžnému uživateli spíše pomůže vysvětlení jak to má udělat aby to ty chyby nedělalo, viz. tedy např. zmíněné něco v Drawu apod. A je na něm jestli mu klady programu stojí za to aby překonával i nějaké ty chyby - někdy bohužel i letité chyby :-(. Nebo jestli vyvine nějakou vlastní snahu o to, aby nějaké chyby pomohl vyřešit - dá se třeba zaplatit oprava nějaké konkrétní chyby.
Já osobně bych si netroufl nikam do podniku “tlačit” LibreOffice. Pokud uživatelé nevykazují velkou míru samostatnosti a v programu se sami nechtějí učit dělat, pak asi akorát nervy a ztráta času. Libre je totiž velmi obsáhlý a odborný program a na nějaké tupé “klikni sem a Ctrl+CV … a to si zapamatuj” to fakt není, na to stačí mnohem jednodušší editory. Na obsáhlejší dokumenty to už chce jednoznačně dělat se Styly, a ač je vyzkoušení si Stylů a naučení se jim otázkou tak půl hodiny, tak bych to nechtěl vysvětlovat nikomu, kdo není ochoten si stáhnout výborné příručky pro Libre přeložené do češtiny a zkusit si to sám.

No, ani se mi nezdá, poslední dobou se mi nedaří narazit v běžném provozu na chybu. Těžko to soudit. Jako podnikový IT byste měl být schopen udělat zopakovatelný příklad výše uvedených problémů. Poté to lze zadat do bugzilly. Printscreeny jsou bohužel málo. Jinak pro info, zde jsou nějaké příklady společností používajících LO LibreOffice Migrations - The Document Foundation Wiki