Libreoffice 6.2.5 a starší kopírování textu a jeho formátování

Dobrý den,

kopíruji třeba česko anglický text Good day. - Dobrý den.
Abych si ušetřil práci kopíruji celý text. Anglický mám nastavený jako English UK a český jako český.

Když text vložím většinou zmizí formátování či zmizí, když označím celý anglický text apod. dělá si to co chce. Viz. video Box Když je v textu třeba anglický text tučně označený jako anglický při jeho zkopírování tučné označení zmizí. Většinou člověk musí zmáčknout ctr+v ctrl+Z ctrl+V pak je to ok, ale musíte označit jen část textu pak formátování si LO nepamatuje. To jiné aplikace hravě zvládají a jsou tím pádem použitelnější. Takto ztrácíte drahocenný čas. Divím se, že to uživatelům nevadí?

Dělá to aplikace pro Linux i Windows.

Jiné programy jako OnlyOffice, FreeOffice, WPS pracují skvěle. Tedy hlavně ve formátu docx.

Spojil bych třeba FreeOffice a Libreoffice a vznikne z toho dobrý program. FO umí kopírovat texty, ale tabulky neumí kopírovat moc dobře a naopak LO umí kopírovat tabulky a upravovat nejlíp ze všech, ale s textem je to horor.

S pozdravem Michal Janoušek

Vypadá to nadějně nové verze LibreOffice se mě zdají i bez makra co se týče kopírování už daleko lepší a jsem o to klidnější super :slight_smile:

Je to chyba, kdysi jsem to v nějaké obdobě hlásil na bugzillu https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=103350. V tomto případě se stále vkládané formátování spojuje s “výchozím” formátováním. Ten druhý řádek ("…dnes.") končí kurzívou a vy jste na něm jistě zmáčkl Enter, tudíž třetí řádek kam vkládáte také začíná kurzívou. Vložil jste do něj tučnou tečku s pokračující kurzívou a mělo by tedy při přepsání tučné tečky psát jen tučně, ale spojilo se to s tou “výchozí” kurzívou.
Já to řeším tak, že mám klávesovou zkratku Ctrl+M pro Formát/Vymazat přímé formátování, a než vložím text, zmáčknu tuto klávesovou zkratku, tedy Ctrl+M Ctrl+V.
Umíte-li dobře anglicky (já ne), můžete na tu bugzillu přidat třeba podrobnější či přesnější popis nebo chybu potvrdit jako nadále se vyskytující.

Nevím nakolik umíte s makry, kdyžtak základní práce s nimi je popsána zde OpenOffice.cz | Makra v LibreOffice - úvod.
Makro funguje tak, že na viditelný kurzor vloží mezeru, provede reset mezery, vloží před mezeru a smaže mezeru. Když si dáte tohle makro na nějakou klávesovou zkratku, tak by to mělo být jak správný Ctrl+V :-).

Sub resetujAvloz 'resetuje vlastnosti přes vloženou mezeru a vloží
	dim document as object, dispatcher as object
	document=thisComponent.CurrentController.Frame
	dispatcher=createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")
	dim args1(0) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
	args1(0).Name="Text" : args1(0).Value=" "
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:InsertText", "", 0, args1()) 'vložit mezeru
	dim args2(1) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
	args2(0).Name="Count" : args2(0).Value=1
	args2(1).Name="Select" : args2(1).Value=true
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:GoLeft", "", 0, args2()) 'označit mezeru
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:ResetAttributes", "", 0, Array()) 'reset vlastností (potřeba když to je na začátku řádku)
	dim args4(1) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
	args4(0).Name="Count" : args4(0).Value=1
	args4(1).Name="Select" : args4(1).Value=false
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:GoRight", "", 0, args4()) 'vrátit se na konec mezery
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:GoLeft", "", 0, args4()) 'jít před mezeru
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:ResetAttributes", "", 0, Array()) 'reset vlastností (potřeba když to není na začátku řádku)
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:Paste", "", 0, Array()) 'Ctrl+V
	dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:Delete", "", 0, Array()) 'smazat mezeru
End Sub

Jste skvělý zatím to funguje velmi dobře ! Moc děkuji.

Akorát když použijete odrážky začne se vkládání chovat zase jinak :slight_smile: Ach jo není to na 100% řešení, ale i tak dobrý.

Potřeboval bych vidět konkrétní ukázku s těmi odrážkami, buď zase v nějakém tom krátkém videíčku nebo nejlépe i s připojeným ukázkovým odt kde to zablblo.
Já to skutečně netestoval na všechny varianty neb je ani neznám :-).

Samozřejmě vám nic nevyčítám. Tak jsem se na to vrhnul tady je video. Vlastně se to dá vyřešit zase jiným zvykem při kopírování. Box

Dokument zde: Box

To makro pro vkládání funguje tak jak má i do těch odrážek. Podle těch operací co s tím textem provádíte se to chová přesně jak se to chová i při zpracovávání textu makry. Ono v Libre jde o to, že když píšete před ručně nastavený formátovaný text (např. jste odřádkoval na kurzívě a další řádek začíná kurzívou), tak na začátku zformátovaného slova se bere formát toho slova, kdežto na konci zformátovaného slova stačí vyresetovat formát a bude se psát normálně. Když budu mít kurzívou slovo DNES, tak pokud budu psát před D, bude se to psát kurzívou i když tam atributy vyresetuji, pokud resetnu atributy za S, už to kurzívou nebude.
Vývojáři zřejmě (ale skutečně nevím) počítali s tím, že pokud budu chtít připsat něco před zformátované slovo, bude to ve většině případů asi oním formátem než nenaformátovaným výchozím stylem.
V jiném programu se nejspíš vývojáři rozhodli jako výchozí možnost vkládat před zformátované slovo nezformátované znaky.

Děkuji vám za vysvětlení. Zkoušel jsem nový dokument a jak píšete vše funguje jak má. Tak nechápu. Ale to je dobře, pokud to byla náhoda :slight_smile: Nakonec jsem si Ctr+F s makrem a nechal Ctrl+V jako klasické vkládání. Zkuste schválně zkopírovat ty dva nadpisy co mám vycentrované co vám ten druhý udělá s makrem.

Vkládá mi to ty “nadpisy” tím mým makrem správně a to ať to vložím do jakéhokoliv místa dokumentu, skutečně žádnou chybu neobjevuji.

Jestli budete v Libre dělat více, jistě vám práci usnadní Styly OpenOffice.cz | Jak pracovat se styly ve Writeru

Je jednoduché se s nimi naučit a při nějakém hromadném měnění formátu pak stačí změnit pouze styl. V tom vašem dokumentu máte nadpisy i odstavce stylem “Výchozí styl” a kdybyste chtěl změnit třeba velikost nadpisů, musel byste na to mít buď makro (které by nadpisy rozlišilo třeba dle toho že jsou vycentrované) nebo to dělat po jednom.

Pokročilejčí jsou pak třeba Styly stránek www.openoffice.cz/navody/styly-stranek

Jsou to sice starší návody pro OpenOffice, ale v Libre to bývá když ne úplně to samé tak velmi podobné.
Jinak se dají ještě používat klávesové zkratky Ctrl+B (tučné) Ctrl+I (kurzíva) Ctrl+U (podtržené) a Shift+Home (ozn. k začátku řádku) či Shift+End (ozn. ke konci řádku) a s těmi lze též dělat rychlé úpravy

Děkuji za tip. No vidíte jak se staráme o malé brečící dítě tak my to občas už nedomýšlí :slight_smile: Zkusím doladit jak styly tak i makra. Chtěl jsem si ověřit jestli vám to při zkopírování obou nadpisů (tedy použil jsem jen obyčejné tučné písmo a caps lock :slight_smile: ), druhý nehodí doleva. Ale to nevadí při kopírováním klasicky je kopíruje oba doprostřed.

To zarovnání vlevo druhého nadpisu je tím resetováním vlastností v makru. Prostě to resetuje ručně nastavené vlastnosti a tedy i centrování. Je to to samé chování jako když vám to na začátku slova píše formátem toho slova. Můžete si zkusit ještě třeba napsat kurzívou AHOJ a kurzor dát mezi H a O a dát Formát/Vymazat přímé formátování. Odkurzívuje vám to celé slovo. Někdo to může vidět jako bug, ale kdo se víc vyzná v programování, tak to může v klidu brát jako fakt dobrý výsledek dobré úvahy. Nicméně já nevím jak přesně to programátoři mysleli a někdy se to skutečně chová více jako bug a někdy jako logická záležitost :-(. Kdyžtak se centruje Ctrl+E, vpravo je to Ctrl+R a vlevo Ctrl+L :-).

Aha děkuji za vysvětlení. Člověk se má stále co učit. Udělal jsem tedy dvě zkratky pro vložení. Teď si vzpomínám, že jsem používal i Ctrl+Shift+V také to občas šlo vložit jinak.

Nestává se vám, že makro vkládá obsah z emailů ? Po smazání makra mi to zatím už neudělalo. Prostě mi to úplně zničilo dokumenty min. dvě naštěstí jsem měl auto zálohování.

Napsal jsem tam taky. Ale pochybuji, že se situace zlepší. Dělá to i LO 6.3. Jinak tato aplikace není špatná má plno promyšlených věcí. Nicméně musím používat TextMaker ten má sice také plno věcí co by měli zlepšit, ale při opisování a učení textu je to úplná úleva :slight_smile:

S tím vymazáváním přímého formátování jak jsem popsal v odpovědi níže to funguje v pohodě (alespoň mně), jde jen o to si zvyknout na jednu klávesovou zkratku navíc, což v případě chyby není zase tak nic strašného, byť samozřejmě bez oné chyby by to bylo lepší :-).

Nicméně zde si můžete více počíst o tom jak je Libre vytvářeno, je to 12 dílů a je v tom spoustu zajímavostí
https://www.openoffice.cz/navody/jak-prispivat-do-libreoffice-i-motivace-a-uvod-do-ceske

Ono v tom vytváření Libre je prostě vše dobrovolné (a je to tak dobře) a není tam prostě nějaký nařízený firemní/institucionální/armádní přístup že se do nějaké doby nutně musí udělat “to a to”. Je to však těžké přirovnat k něčemu co člověk prostě ze života zná a mně tento přístup připomíná nejblíže asi něco ze scifi filmů → a to jak si roboti vytvoří svého robota, kterého nikdo z lidí nechápe a o kterém nikdo není schopen říci jak se bude chovat :-).