LibreOffice Base veritabanına Excel veya LibreOffice Calc çalışma sayfasından veri aktarmak

Merhaba,

LibreOffice Base veritabanına harici bir kaynaktan (başka bir LibreOffice Calc sayfasından) veri aktarmak daha doğrusu bağlamak istiyorum. Calc sayfası değiştikçe Base veritabanınında değişmesi gerekiyor. Bu mümkün mü?

Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Asıl konu: http://forum.libreoffice.org.tr/viewtopic.php?f=8&t=509

LibreOffice Calc’tan Base’e veri aktarmak için şu adımları uygulamamız gerekir:

1)Öncelikle üzerinde çalıştığım örnek Calc çalışma sayfasının görselini buraya eklemek istiyorum.

2)LibreOffice Base uygulamasını açalım.

3)Gelen “Veritabanı Sihirbazı” ekranından “Varolan veritabanına bağlan” radyo butonuna tıklayıp, çalışma sayfası seçeneğini seçelim.

4)Sonraki butonuna bastığımızda karşımıza çıkacak olan ekrandan Calc dosyamızın olduğu yeri bulup seçelim

5)Sonraki butonuna bastıktan sonra gelen ekranda “Evet, Veritabanımı benim için kaydet” seçeneğinin seçili olduğundan emin olduktan sonra “Bitir” butonuna tıklayalım.

6)Veritabanımızın adını ve konumu belirleyebileceğimiz bir ekranla karşılacağız. Buradaki gerekli işlemleri yapıp “Kaydet” butonuna basarak veritabanımızı oluşturalım.

7)Kaydet butonuna bastıktan sonra Base uygulamamızın arayüzü açılmış olmalıdır. Sol taraftaki panelde Tablolar simgesine bastığımızda. Tablolar menüsünde Çizelge1 olarak adlandırılmış Calc tablomuzu görmeliyiz(bu kısımda isim farklı olabilir.)

8)Tablomuza çift tıklayarak Base ortamında görebiliriz.

9)Calc tablosunda bir değişiklik yapıp kaydedelim

10)Base ortamında “Görünüm” sekmesinden “Tabloları Yenile” seçeneğine basalım. “Çizelge1” adlı tablomuzu açtıktan sonra değişikliklerin uygulandığını görebiliriz.

Merhaba
Aynı base veritabanına birden çok tablo nasıl bağlanıyor?