LibreOffice Tab Tuşu Çalışmıyor

Merhabalar,

Windows10 işletim sistemi üzerinde LibreOffice programı kurmuştum. Ve daha önce oluşturmuş olduğum *.doc, *.docx dosyalarımı LibreOffice ile düzenliyor ve *.odt olarak kaydediyordum.

Bildiğiniz normal yazı belgeleri. İlk başlarda bunu normal bir şekilde *.doc(x) belgesini açıp aynı dosya üzerinde çalışmamı sürdürürken yakın zamanda açtığım *.doc(x) belgesi üzerinde nedense tab tuşu (yani satırbaşı ayarlama tuşu) çalışmamaya başladı. Satırbaşı ayarlamak için bu tuşa basıyorum ama metin satırbaşına ilerlemiyor. Sonrasında yeni bir belge açıyorum. Metnin tamamını kopyalayıp o boş belgeye yapıştırıyorum ve birde bakıyorum ki metnin paragraf başı kaç defa tab tuşuna bastımsa o kadar ileriye kaymış ve tab tuşu da yeni belgede içerdiği metin aynı olamasına rağmen normal bir şekilde çalışıyor.

Programı ilk kurduğumda ve yaklaşık 6 aydır (windows10 üzerine kurduğum süre bu yoksa Libreoffice ile daha uzun süredir çalışıyorum) kullanıyorum böyle bir sorun yoktu. Programı bigisayardan kaldırıp tekrar kurmama rağmen bu sorunu almaya devam ediyorum. Bir türlü düzelmedi. O yüzden Openoffice kurdum şimdi. Ve onda gayet güzel *.doc(x) dosyalarını ilk açmamdan itibaren tab tuşuyla çalışabiliyorum.

LibreOffice ile yaklaşık 4-5 yıldır düzenli çalışyorum. Sistemine ve menülerine alışığım. Şuan çalışamıyor olmak beni üzüyor.

Lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz?

Saygılar.

Merhaba. Şuradan geliştirme sürümünü indirip deneyebilir misiniz?

https://dev-builds.libreoffice.org/daily/master/Win-x86_64@tb77-TDF/

Merhaba. Az önce önceki sürümü kaldırarak vermiş olduğunuz adresten son sürümü indirdim ve kurdum. Bir iki tane *.doc dosyasında denedim. Herhangi bir problem göremedim ve tas tuşu gayet normal çalışıyor.

Aşağıdaki ayarı değiştirmenin bir faydası oluyor mu?

Öncelikle eklediğim önceki yorumu silmeniz hiç hoş değildi. Yaptığınız önerinin çözüm sunmadığını nasıl anlatabilirdim ki? Eğer aşağıdaki çözüm olmamış olsaydı bu soruyu ve cevabı okuyan kişi çözüm önerinizi doğru kabul edecek ve çözüm olmadığını görünce de yeni bir başlık açacaktı. Sorunun devam ettiğini belirtmek suç olmasa gerekir.

Diğer taraftan arkadaşlar yukarıda belirttiğim sorunu şu şekilde çözdüm. Sistemime yüklemiş olduğum LibreOffice 6.4.5 (şöyle yazsam daha doğru olur: LibreOffice 6.4.x) sürümünü kaldırdım. Ve yerine bir alt versiyonu kurdum. Yani LibreOffice 6.3.6’yı kurdum.

Bir kaç tane farklı office belgesi açıp tab tuşunun çalışıp çalışmadığını denedim. Hepsinde çalıştığını görünce problemin LibreOffice 6.4.x 'ten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Ve galiba sorunda yaptığım güncelleme sebebiyle olmuş olabilir. Stabilde olsa şu anda son güncelleme eski office belgelerinde (word 97-2003) bu sorunu yaşatıyor gibi duruyor.