LibreOffice Writer - Microsoft Word ASCII Süzgeci Sorunu

Konuyu Pardus forumuna yazdım. Forum yöneticisi konuyu libreoffice forumuna taşımamı önerdi. Meseleyi maddeler halinde anlatayım:

  1. Pardus altında çalışan LibreOffice Writer ile ders notlarımı yazdım. (Kayıtlarımı *.doc olarak yapıyorum.)

  2. E-okul işlemleri yüzünden kullanmak zorunda bulunduğum diğer işletim sistemim olan Windows 8 açıkken ders notlarımı açıp bazı eklemeler yazdım.

  3. Bir süre geçtikten sonra ders notlarıma yeni eklemeler yapmak için bu dosyayı açmak istedim.

  4. Dosyayı çift tıkladığımda ekrana “ASCII Süzgeç Seçenekleri” adında bir diyalog penceresi çıktı. Bu pencerede açmak istediğim dosyanın karakter kümesi, varsayılan yazı tipi, dili ve paragraf sonlandırma seçenekleri (CR & LF, CR, LF) soruluyordu.

  5. Bu seçenekler arasından olası birkaç tanesini denedim ama her defasında dosyam bozuk bir biçimde açıldı.

  6. Dosya açıldığında yazıların okunaksız olduğunu, paragraf aralarının çok açıldığını, yaklaşık 5 sayfa olan metnin 250 sayfaya çıktığını, özellikler bölümünün sıfırlandığını gördüm.

  7. Sorunun çözümünü internetten biraz araştırdım. Dosyaların yedeklendiğini, bu yedeklerden yararlanabileceğini öğrendim ama bilgisayarımda herhangi bir yedekleme (backup) dosyasına rastlamadım.

  8. Bu dosya benim için çok önemliydi. Kurtarılabilirse benim ve benimle aynı durumda bulunan birçok insanın sıkıntısı giderilecektir.

NOT: Dosyanın bozulduğunu fark ettikten sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadım. İsteyene dosyayı gönderebilirim.

Dosyayı açtığımda dosya menüsünden özelliklere girdiğimde oluşturma tarihinin karşısında “00.00.0000” ifadesini gördüm.

Asıl soru: http://forum.libreoffice.org.tr/viewtopic.php?f=4&t=482