Madde İmleri ve Numaralandırma

Merhaba,

Word’de hazırlanmış .docx belge LibreOffice’de açıldığında numaralndırmalarda bozulmalar oluyor. Anladığım kadarıyla fazladan basılan her ‘enter’ yeni bir numara olarak atanıyor. Word’de düzgün açılıpta LibreOffice kelime işlemcide bozulmasının nedeni ne olabilir?

Merhaba. Bu tip sorunlar çok büyük oranda ilk dosyanın oluşturuluş şekline bağlı oluyor. Dosya Word ile ilk oluşturulurken doküman yapısı düzgün kurulursa bu tip şeylerle karşılaşma olasılığı çok düşüktür. Genellikle, “Direct Formatting” denilen, elle tek tek yapılan değişiklikler, düzenlemeler ve biçimlendirmeler buna neden olur. Sorun yaşadığınız bir dosyayı örnek olarak yükleyebilirseniz belki çözüm bulmak veya sebep göstermek daha kolay olabilir.

Merhaba,
Evet dediğiniz gibi sorun doküman yapısı ilk oluşturulurken düzgün oluşturulmadığından kaynaklanıyor sayfa sonlandırmalar art arda enter tuşuyla yağılmış, çoğu yerde ctrl+shift kullanılmış ve kopyala yapıştırla oluşturulmuş fakat buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Şimdilik düzenlemeleri kendimiz yapıyoruz fakat çok sayfalı belgelerde büyük soruna neden olmakta. Belge gizlilik içerdiği için paylaşamıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.