Otomatik Düzeltme

Hayırlı günler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ederim. Benim sorum otomatik düzeltme ile ilgili. Ben mesela ekrana Allah yazdığımda bunu otomatik olarak Allah (C.C.) şeklinde düzeltmesini istiyorum Bunun için araçlar sekmesi, otomatik düzeltme. otomatik düzeltme seçeneklerine giriyorum orda değiştir diye bir yer var oraya giriyorum ilk yere eski adı yanındaki yerede yeni olması gereken halini yazıyorum yeni diyorum tamam diyorum sonra pencere kapanıyor ama yenide düzeltme yapmıyor Bu düzeltmeyi nasıl yaptırabilirim. Dilim Türkçe zaten orda da Türkçe görünüyor yani dil sorunu olduğunu sanmıyorum listeye yazdığım şeyi ekliyor ama düzeltme yapmıyor kaldı ki varsıyalın Türkçe dedim yine olmadı her ikisinide varsayılan dedim olmadı her ikisinide Türkçe dedim olmadı Bunu nasıl düzeltebiliriz, yardım ederseniz sevinirim. HAyırlı günler

LibreOffice Writer’da Araçlar > Otomatik Düzeltme > Otomatik Düzeltme Seçenekleri… yolunu izleyerek Otomatik Düzeltme iletişim penceresini açın.

Buradaki Değiştir alanına otomatik olarak değiştirilmesini istediğiniz kelimeyi, Yeni değer alanına da bu değerin yerine koyulmasını istediğiniz kelimeyi yazın.

Artık sağ taraftaki Yeni düğmesinin aktif olduğunu göreceksiniz. Bu düğmeye bastığınızda yeni otomatik düzeltme kuralınız listeye eklenecektir. Tamam’a basarak pencereyi kapatın. Ayrıca Araçlar > Otomatik Düzeltme > Yazarken seçeneğinin de işaretli olduğundan emin olun.

Bundn sonra, düzeltilecek kelimeyi her yazışınızda otomatik olarak değiştirilecektir. (Siz boşluk tuşuna bastığınızda ya da nokta ile cümleyi bitirdiğinizde otomatik düzeltme tetiklenir.)

(LibreOffice 6.0 ile test edildi.)