Pomalá instalace

Zdravím,

měl bych jen dotaz k instalaci - pokud aktualizuji produkt (či nově instaluji), je instalace neskutečně pomalá, trvá to minuty. Hw je i5-2500K, GTX 970, 16gb ram, ssd disky.

Díky za informace, předpokládám že je to tisíci soubory potřebnými při instalaci, jinak si to neumím vysvětlit.

Pokud k tomu má někdo co napsat, předem díky, rychlejší proces by byl vítán.

PS: Jinak je to super produkt a jsem za něj moc rád samozřejmě.

Mé zkušenosti jsou takové, že poslední rychlá instalace byla/je na verzi 6.2.8.2 (https://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/win/x86_64) a každá další vyšší verze kterou jsem zkoušel měla instalaci pomalejší, někdy i o několik minut.
Nakonec jsem se zatím vždy vrátil k 6.2.8.2 z důvodu, že ve vyšších verzích je pomalejší vykreslování v Calcu, což je pro specifičtější práci kterou dělám skutečně dost obtěžující.

Jaká chyba pomalou instalaci způsobuje netuším, umíte-li anglicky můžete zkusit prohledat http://bugs.documentfoundation.org zda je chyba již nahlášená nebo jí nahlásit

Děkuji za příspěvek, tak jsem se tam díval a našel jsem pár příspěvků o pomalé instalaci při kopírování souborů, čím to je tam není vysvětleno, nicméně jsem se podíval do instalačních souborů (Libre Office verze 6.4.2.2) a jen nápověda (instalátor) má 2476 souborů a hlavní instalační soubor jich má dokonce 17.724, takže se domnívám, že jde o to co jsem popsal v hlavním příspěvku - pomalé protože tisíce souborů a předpokládám, že tyto se musí buď někam rozbalit a pak se kopírují, nebo se dekomprimují přímo do cílového adresáře a přepisují stávající a tudíž je doba prodloužena o čas dekomprimace, popř. dekomprimace + kopírování a tím že jsou to tisíce malých souborů, tak je to pomalé i na SSD.
Jinak nevím čím by to mohlo být, také tipuji že staré verze měly méně souborů a možná i jiný způsob instalace (přímá dekomprimace bez ověření souborů apod.) a nová může mít navíc i zmíněné ověřování, takže by to bylo velmi pomalé (což je). Tak to asi tak nějak bude tipuji, každopádně děkuji :slight_smile:

Takže když vezmu v potaz nejhorší možnost, tak to trvá protože: Dekomprimace instalačních souborů do dočasné složky > ověření souborů v dočasné složce > kopírování do cílových složek > ověření v cílových složkách. A to se pak nedivím že u cca 20.000 souborů pak doba instalace je velmi dlouhá bez ohledu na hw (cpu skoro nezatíženo a ram samozřejmě také). Snad se jim to podaří do budoucna více odladit, tzn. např. sloučit soubory do kopmrimovaných DLL knihoven kam si aplikace “sáhne” a rozbalí do ram jen potřebné a nebude nutné pracovat s tisíci soubory, což vše jen zdržuje.

PS: Složka Libre Office má po instalaci cca 20.000 souborů což odpovídá instalátoru a výše popsanému, tak snad v budoucnu to bude lepší, držím palce každopádně ať na tom zapracují.

Tak jsem zkusil verzi 6.4.3.1 ale je tam chyba v instalátoru, takže jsem zcela odinstaloval předchozí verze i pozůstatky a zkusil čistou instalaci 6.4.2.2 a instalace kupodivu byla celkem rychlá, instaloval jsem na jiný SSD disk (stejných parametrů jako ostatní) a instalováno jen cca 14.000 souborů, ale instalace skutečně rychlejší. Asi je nejlepší před aktualizací kompletně předchozí verzi odinstalovat a pak instalovat nově poslední verzi (ideálně asi mezitím i restartovat pc).

Pro verzi 6.2.8.2 mi to ukazuje cca 14 tis. souborů (v adr. Program Files), takže jestli je tam v nějaké vyšší verzi třeba o 6 tis. souborů navíc a je tam při instalaci přidáno nějaké ověřování, tak by to skutečně mohl být důvod zpomalení.

Uzavírám to tedy s tím, že jde o počet souborů a závislost na výkonu SSD. Nevím co by se s tím dalo dělat jiného než čekat co s tím udělají vývojáři. Snad to nebude v budoucnu problém, ale věřím že ne, takže pokud to někomu instaluje pomalu, doporučuji za sebe jak jsem psal - kompletně odinstalovat předchozí verzi včetně pozůstatků dat a instalovat čistě poslední verzi ideálně z ssd (či ramdisku, flash disku apod.) kde je instalační soubor na cílové jiné ssd, pak je rychlost instalace vyšší (nemusí se soubory rozbalovat z disku na ten samý disk). Jinak leda čekat na další vydání. Díky za tipy a rady. Ať se všem daří a mají s LibreOffice co nejméně problémů :slight_smile:

Nic víc se skutečně asi dělat nedá, snad se toho některý z vývojářů chytne a vyladí to. Jinak tahle různá zpomalení mi připomínají i sérii 5.x, kde mi na starém laptopu běžela v pohodě verze 5.2.něco a potom až asi do nějaké verze 5.6 to bylo v něčem všelijak pomalé, ale v posledních verzích série 5.x to skutečně bylo vyladěno pěkně.

Verze 7.0 (zatím alpha verze v pre-releasech https://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases) už má instalaci rychlou