Calc - Kontrola pravopisu zlobí

Již delší dobu mám problém s kontrolou pravopisu v Calcu. Slovníky jsou nainstalované. Text buňky má češtinu nastavenu ve stylu, pro buňku i pro písmo. Přesto neustále celý text podtrhává jako špatně, ačkoliv to je správně.
Podtrhává to pouze při celkovém náhledu listu, pokud nejsem v editaci buňky. Pokud vstoupím do editace buňky (F2), kontrola je správně.
Nepomáhá nic. Ani smazání celé instalace LibreOffice, smazání profilů a nastavení a čistá instalace.
Ve všech souborech to dělá. Ale ne ve všech buňkách, jen některé a nepřišel jsem na souvislost.
Ve Writeru funguje kontrola jak má.
Do verze LibreOffice 6.x to také fungovalo správně, problém se objevil až u verze 7.
Na odkazu foto co to dělá


Jsme z toho už zoufalý, prosím někoho o radu.
Děkuji, Petr

Zkoušel jsem to ve vývojové verzi a tam problém nenastává. Můžete to otestovat? Index of /daily/master/

Děkuji za tip, zkusím výhledově na jiném stroji. Aktuálně mám verzi LO 7.2.4.1 (aktuální stabilní) a do experimentu s vývojovou se na pracovním stroji pouštět nebudu. Skončí to nutností LO smazat včetně nastavení a zase si to budu muset celé konfigurovat znovu.
Windows 10 CZ, aktuální build.

Přeinstalovat v případě problému ano, ale znovu konfigurovat nebývá potřeba pokud si před instalací novější verze zazálohujete Uživatelský profil , po případné přeinstalaci na starší verzi stačívá zazálohovaný uživatelský profil nakopírovat zpět.
https://wiki.documentfoundation.org/UserProfile/cs

Tuto možnost znám, nejsem úplný IT laik, ale nefunguje to úplně dobře.
Používám OpenOffice a LibreOffice od verze 1 a vždy je lepší mezi verzemi (celé verze, tedy mezi 6 a 7 třeba) celou instalaci včetně profilu smazat a instalovat na čisto. Když se to neudělá, bývají tyto problémy po migraci na vyšší verzi:

  • u určitých souborů z MS Office pomalá práce (pohyb mezi buňkami, editace buněk a pod.);
  • špatné zobrazování dialogových panelů;
  • ne vždy se vše přetáhne správně, neočekávatelné změny nastavení se dějí (ale to se děje i při upgradu mezi podverzemi).

Stane se to při migraci, kdy si to samo přetáhne nastavení. Při čisté instalaci je to pak OK.

(samozřejmě při záloze profilu a vrácení na stejný build to bude OK)

Není třeba nic mazat. Můžete mít současně nainstalovanou ostrou i vývojovou verzi.

To je pravda, vývojová verze funguje paralelně s hlavní verzí i pod Win. Ve vývojové mám nastavenou angličtinu abych měl snadno k dispozici anglické názvy položek v menu apod., např. pro odpovědi na En Ask.

Zkoušel jsem 64bitovou verzi LO 7.2.4 na Win10 a pokusil se tam simulovat váš problém. Žádný však nebyl.

Předtím jsem zkoušel 32bitovou verzi téhož na 32bitové verzi Win 7, kde mi LO crashovalo.

V obou případech jsem zkoušel na virtuálu.

Doporučuji zazálohovat uživatelský adresář, jak radí Kamil, a zkusit to rozjet načisto. Pokud nevíte jak, v nabídce Nápověda najdete položku Restartovat v nouzovém režimu. Tam máte možnost si uživatelský profil zazálohovat.

Nelze ho úplně simulovat, je nutné si vzít ten soubor, který jsem sdílel v příspěvku. Jak již bylo identifikováno, problém je ve formátování buňky, které se nějak záhadně vytvoří. Problém jsou starší soubory ze starších LO nebo soubory vytvořené jinou aplikací.

LO jsem testoval na několika PC, někde čistá instalace Win i LO. Problém je v souborech, kde se s tím formátováním LO 7.x neumí vypořádat a zlobí ta kontrola pravopisu v tabulkách.
LO používám již výhradně 64-bit verzi.

Jak psali kolegové, nová beta verze to nedělá, tedy počkám, až bude vydána jako stabilní.

Zkontrolujte ještě Nástroje/ Možnosti/ Jazyková nastavení/ Jazyky → Výchozí jazyk pro dokumenty/ Západní" a tam mít češtinu.
Když jsem tam zkusil pro nastavené Národní prostředí Češtiny dát Jazyk pro dokumenty: Angličtina, chovalo se to jak jste popsal - podtrhávalo to česká slova.
Ale zkoušel jsem to na pár slovech, to jak vám to podtrhává jen někde, to by chtělo nasdílet ukázku

Nastavení co popisujete jsem zkoušel. Ve výchozím režimu tam je “Výchozí - Čeština” a an přenastavení všech položek natvrdo na “Čeština” nepomůže.
Zkoušel jsem i volbu “Ignorovat vstupní jazyk systému”.
Soubor v příloze, kde to třeba dělá. Problém je v tomto souboru a listu v buňce A17, H15, I1.
Chyba kontrola jazyka.ods (19.9 KB)

Děkuji!

Upravil jsem dokument aby v něm byly jen dvě buňky - jedna OK a jedna haprující. K otestování zde
pokus.ods (13.5 kB)

Soubory Libre jsou jen přejmenované zipy a po rozpakování je obsah primárně v content.xml. No a v tom ta špatná buňka má nastavený nějaký setsakra složitý styl. Zeleně je to jak je to fungující a červeně když to nefunguje.

Vypadá to, že jste nějak upravoval dokument s CTL (komplexní rozvržení textu) a tedy nějakými cizími a vůči latince exotickými jazyky - a v buňkách kde bylo CTL to nějak zůstalo a proto to nechce brát korektně češtinu.

Podařilo se mi to napravit jedině tak, že jsem na problémové buňky dal Formát/ Vymazat přímé formátování.

Pak Formát/ Text/ Zalomit text aby se vrátilo zalomení textu v buňce, ovšem barvy/tučnost atd. si tam po tomhle budete muset dodělat sám.

Děkuji, částečně to funguje. Bohužel mám soubory, kde jsou stovky buněk s různým formátováním a to je práce na dny, to změnit.
Pokud máte sloučené buňky, tak je nutné buňky rozložit, odstranit formátování od všech co pak chcete slučovat a jedině pak to funguje. Tedy velmi složité dosáhnout cíle.

Dělají to i soubory, kde jsou tisíce řádků s formátováním, které pravidelně dostáváme jako export z programu v .XLS a potřebujeme s nim dále pracovat. Není možné je takto složitě upravovat. Potřeboval bych jednodušší řešení, nějaký nápad, prosím?

Jsou to soubory vytvořené a upravované na Windows CZ, prostředí čeština, jen některé prošly MSOffice nebo je to export různých aplikací.

Problém ale bude v LibreOffice, protože starší verze LO to neřeší a kontroluje správně češtinu i staré soubory. Bude to tedy nějakým “vylepším” novějších verzí 7.x. Přijde mi, že to nějak interně kazí sám LO, ale netuším jak.

Bohužel mě nenapadlo nic jiného jak to vyřešit, zatím jsem přišel jen na tohle.

Pokud to ve starší verzi LO funguje jinak, tak by šlo zjistit pomocí bibisectingu, která změna způsobila změnu chování LibreOffice. Zde jsou informace o bibisectingu: https://wiki.documentfoundation.org/QA/Bibisect

Díky za tip, ale to je nad moje znalosti.
Buď to vyřeší vyšší verze LO (viz výše) nebo se s tím smířím a budu kontrolu pravopisu vypínat.