Vkládání textu - změna nastavení výchozího stylu

při kopírování textu z jednoho okna writeru do druhého (vložit jinak - neformátovaný text) se text vloží s jiným formátem než výchozím. (změní se odsazení, tučné písmo a některé řádky jsou kurzívou). Ani po označení textu a převedením na výchozí styl se styl nezmění. V nakopírovaném textu se změní nastavení výchozío stylu.
V původním textu před kopírováním bylo vymazáno přímé formátování, celý text změněn na výchozí styl a zrušeno odsazení.
Je nějaká možnost, jak zadat hodnoty výchozího stylu napevno? Nechce se mi ho po každém vložení rextu definovat znovu.

Ono je to trochu nepohodlný a nemusí to bohužel úplně vyhovovat.
F11 a vybrat Styly a vpravo nahoře je malá ikona se šipečkou a z té vybrat Načíst styly ze šablony. Poté v dialogovém okně vybrat Přepsat a vybrat buď ze šablony nebo tlačítko Ze souboru → ovšem nevýhoda může být že to načte všechny styly a nikoliv jen ty které zkopírujete.

Další možnost je použít doplněk Template Charger pro změnu šablony dokumentu, což ale též myslím mění všechny styly.

Pokud to dobře chápu, tak tímto znovu načtu uložený styl. Je to sice pohodlnější než ho definovat znovu, ale já bych potřeboval, aby se vkládaný text měnil podle aktuálního stylu a ne aby se změnil styl podle vkládaného textu (ikdyž bylo veškeré formátování vkládaného textu zrušeno).

Tak tady si nerozumíme, takže snad to vyjasníme :slight_smile:.
Jedna věc je že když něco kopírujete tak při vložení do druhého dokumentu se použijí vlastnosti ze Stylů ve druhém dokumentu, takže návodem výše ve druhém dokumentu přepíšete vlastnosti všech Stylů aby byly jako v prvním dokumentu.

Druhá věc je a to se kdysi řešilo docela intenzivně i na Bugzille (bohužel už si nepamatuji kde ale výsledek byl že to nebylo ještě zapracováno), že když vkládáte jak jste uváděl jakožto Neformátovaný text, tak ten text nezůstane nezformátovaný ale převezme vlastnosti textu v místě kde je vkládán. Tzn. že když třeba na konec tučného textu vložíte Nezformátovaný text, tak ten vložený se též stane tučným.
A na Bugzille se řešilo jak to udělat když právě vkládáte různě zformátovaný text mezi další formáty - jestli převzít vlastnosti kopírovaného textu nebo cílového nebo použít nějaký mix atd., bohužel to však je nedořešené, takže to většinou přebírá vlastnosti textu do kterého se vkládá.

To aby vkládaný neformátovaný text nepřebíral vlastnosti textu do kterého je vkládán se dá řešit třeba tak, že se zmáčkne mezera a vymaže přímé formátování (Ctrl+M) a vloží se to až za mezeru která se poté odmaže. Na Bugzille jsem dával i malé makro které to udělalo vše v jednom kroku, ale nemohu to nějak najít :frowning: .

Ale jestli vám to mění vlastnosti nějak víc všelijak, tak bych potřeboval konkrétní ukázku kterou bych mohl reprodukovat - s tím ale že to nevyřeším čistě, ale možná bych byl schopen napsat nějaké makro které by něco udělalo jak by bylo potřeba.

mám formátovaný dokument s definovanými styly. Z druhého dokumentu (stejná přípona .odt) chci vzít část textu a vložit ho do prvního dokumentu. Kopírovaný text v původním souboru změním na výchozí styl a zruším přímé formátování (zruším i odsazení). Souvislý text zkopíruju CTRL+C a vložím jinak - neformátovaný text.
Po vložení se formát vloženého textu nepředvídatelně změní (tučné, místy kurzíva, jiné odsazení). Když chci změnit styl na výchozí, nic se nestane, protože se šablona výchozího stylu změnila.

Bohužel bez ukázky nejsem schopen to reprodukovat. Potřeboval bych prostě dva soubory a postup co mám označit v jednom a kam to vložit do druhého abych prostě viděl co to dělá, neboť mě tam mate to že vám to udělá: tučné, místy kurzíva, jiné odsazení → tyhle různé vlastnosti to udělá na různých místech při jednom vložení?

Když vkládáte jako Neformátovaný text, tak to prostě vkládá prostý text jako kdybyste ten text zkopíroval třeba z Poznámkového bloku, vložením Neformátovaného textu se žádné Styly nekopírují ani nemění.
Pokud však vkládáte jako Neformátovaný text do nějakého formátovaného textu, tak ten vkládaný Neformátovaný (čili prostý text) přijme vlastnosti toho kam je vkládán, viz. příklad když vložíte Neformátovaný text do tučného textu, tak ten vložený Neformátovaný se též ztuční.

Ale pokud vám to při jednom vložení Neformátovaného textu udělá různé vlastnosti v tom vloženém textu, tzn. že část by byla tučná, část kurzívou atd., tak to by byla asi nějaká záludná chyba.

hlavní soubor.odt (25.6 KB)
kopírovaný text.odt (24.0 KB)

Otevřu hlavní soubor a otevřu kopírovaný text. Kopírovaný text označím, kopírovat a v hlavním souboru za poslední řádek dám vložit jinak - neformátovaný text. Text se vloží s jiným odsazením. Když označím vše a dám změnu na výchozí formát, změní se vložený text na kurzívu a odsazení zůstane odlišné.

Zkoušel jsem ten kopírovaný text vložit do PSPadu (textový editor) a vložily se k tomu mezery před textem které dělaly to odsazení, to samé při vložení do obyčejného Poznámkového bloku. Je tam totiž nastaven Styl seznamu WWNum1 a to při kopírování přidává ty mezery :-).

⁠⁠


Takže Ctrl+A, Formát/ Odstavec/ Osnova a seznam → Styl seznamu: Bez seznamu.

bez-seznamu




Makrem to může být třeba takto (pro jednoduchý výběr):

Sub zrusCislovani 'zruší Seznamový styl na výběru
	dim oDoc as object, oSel as object
	oDoc=ThisComponent
	oSel=oDoc.CurrentController.Selection.getByIndex(0)
	with oSel
		.NumberingIsNumber=False
		.NumberingLevel=0
		.NumberingRules=nothing
		.NumberingStartValue=-1
		.NumberingStyleName=""
	end with
End Sub

Jste kouzelník, moc děkuji za řešení pro mně neřešitelného problému. Nevím jak se tam změna stylu seznamu dostala (já jsem ho neměnil).
Očekával jsem, že funkce vložit jnak - neformátovaný text zruší všechna nastavení až na holý text.
Můžu se Vám nějak odměnit za strávený čas a úsilí?
Ještě jednou díky, nalezené řešení mi moc pomohlo. Strašně nerad bych se vracel k wordu.

Také jsem netušil že vkládáním Neformátovaného textu se mohou nějak při vložení simulovat použité Styly seznamu. Ty seznamové styly se tam dostaly počítám při Ctrl+C/V z Wordu, neboť je jich tam přehršle a Libre je samovolně nevytváří, zato MS Office si na tom očividně vyloženě ujíždí - už několikrát jsem viděl přehršle nesmyslných a nepoužitých stylů vložených do dokumentu a bylo to právě záležitostí Wordu či Excelu.

Co se týká potenciální odměny pro mě, tak to by bylo moc komplikovaný že to ani nemá cenu rozepisovat, bylo by to na slohovku, avšak např. nemám ani konto. Píši každému kdo mi nabízí nějaké peníze ať za to koupí třeba oběd nějakým bezdomovcům. Třeba jeden Kanaďan obohatil za několik maker místní potravinovou banku cca čtvrt tunou různých brambor, rýže, těstovin atd. co nakoupil výhodně v akci v marketu - psal že nejhorší to bylo všechno naložit do dodávky a pak zase vyložit :-). A jeden Polák mi psal že to je skvělej nápad a že rovnou razí to udělat :-). Přeci jen začíná přituhovat, tak třeba do začátku něco pro někoho kdo je na tom hůř :-).